Monitoring Kołobrzeg

Skuteczna ochrona – Twój spokój

Szczelność i kamery – IP

Kamery mają rozmaite przeznaczenia, jednak te stosowane w przypadku monitoringu, powinny spełniać bardzo specyficzne wymagania, szczególnie jeżeli chodzi o miejsce ich stosowania. Montowane w rozmaitych budynkach oraz na ich zewnętrznych powierzchniach, odznaczają rozmaitą odpornością zarówno na ciała stałe oraz ciecz, co najczęściej oznacza wodę. Taką klasę szczelności, określa się współczynnikiem „IP”, po którym następują dwie cyfry. Pierwsza odnosi się do szczelności uwzględniającej ciała stałe - pył i oznaczone są one odpowiednio od 0 do 6, gdzie 0 to brak ochrony z kolei 6 to całkowita ochrona, przed wnikaniem i ingerencją pyłu w mechanizmy. W zakresie wody szczelność określa się od 0 do 9. Oznaczenie jest analogiczne jak w przypadku pyłu, 0 to brak ochrony zaś 9 to skuteczna ochrona przed strumieniem wody o temperaturze do plus 80 stopni Celsjusza, przy ciśnieniu określanym na 80 do 100 barów. Znając te wartości, można odpowiednio dobrać rodzaj kamery i jej szczelność do własnych potrzeb, bądź też taki rodzaj kamer wskazać firmie wykonującej montaż systemu monitoringu.

W zakres szczelności odnośnie ciał stałych, zastosowana skala odróżnia od siebie wielkość ciała stałego od ponad 50 mm aż do wspomnianego pyłu. Dla ciał o wielkości około 1mm, przyjmuje się stopień szczelności klasyfikujący się na poziomie 4. Z kolei stopień 5 określa, że pył nie powoduje zakłóceń oraz nie ma wpływu na sprawność i działanie urządzenia.

W przypadku drugiego współczynnika, pod uwagę brane są takie wartości jak kąt padania wody, strumienia wody i jego charakter. Uwzględniono również zanurzenia kamery, ciągłą obecność wody i jej temperaturę. Klasa szczelności 3 jest odpowiednia dla kropel spadających pod kątem około 60 stopni od pionu, zaś szczelność klasy 7 jest skuteczna przez około 30 minut do głębokości około 1 metra (więcej informacji w charakterystyce kamer).